Psycholog dla osób nieheteronormatywnych

diagnozowanie, opieka

mgr Agnieszka Stępień-Budzik
Psycholog

HugCare

Moje sesje oparte są na szacunku, empatii i zrozumieniu

Jeśli jesteś osobą nieheteronormatywną i szukasz wsparcia psychologicznego, zapraszam do skontaktowania się ze mną. Razem możemy przejść przez proces samowiedzy, samopoczucia i akceptacji, abyś mógł/a prowadzić życie zgodne ze swoją autentyczną tożsamością.

Kluczem do pogodzenia się z własną seksualnością jest psycholog LGBT

Psychoterapia osób homoseksualnych, LGBT

Inność w społeczeństwie nigdy nie była mile widziana. Posiadanie odmiennych poglądów często prowadzi do doświadczenia nienawiści i wrogości, a w najlepszym przypadku nieufności. Dotyczy to nawet drobnych spraw takich jak wybór określonego stylu ubierania. Społeczeństwo oczekuje od nas dostosowania się do większości, ponieważ wszystko co inne i niezrozumiałe wzbudza lęk. Tak jest również z orientacją seksualną. Pomimo, że homoseksualiści nie stanowią zagrożenia dla innych i są normalnymi ludźmi, wiele osób nie potrafi zaakceptować ich skłonności do tej samej płci. Nic dziwnego, że osoby o skłonnościach homoseksualnych boją się ujawnić i prosić o pomoc w walce z dyskryminacją. Pomoc jest im jednak potrzebna tak samo jak heteroseksualistom. Osoby nieheteronormatywne również cierpią na depresję i nerwicę, mają problemy z niskim poczuciem własnej wartości, lub trudności z efektywną komunikacją w związku. Oprócz tego, dotyka ich problem akceptacji swojej odmienności, poinformowania najbliższych o swojej orientacji i doświadczenie dyskryminacji. W przypadku problemów psychologicznych osób homoseksualnych, szczególnie istotne jest trafienie do dobrego psychoterapeuty z doświadczeniem pracy z osobami LGBT. Psychoterapeuci w Centrum Medycznym HugCare nie traktują homoseksualizmu jak choroby i doskonale rozumieją problemy osób LGBT. Zajmujemy się kompleksową psychoterapią osób homoseksualnych. Pomagamy w przeróżnych kłopotach osób nieheteronormatywnych. Mamy w tym doświadczenie, znamy specyfikę trudności tej grupy pacjentów.

Psychoterapia osób homoseksualnych – pomoc w akceptacji siebie i swojej orientacji seksualnej

Dla wielu osób odkrycie, że pociągają ich osoby tej samej płci jest życiową traumą. Nie tylko obawiają się reakcji otoczenia, ale również sami nie potrafią zaakceptować własnej odmienności. Jeśli od dzieciństwa słyszeli, że homoseksualizm jest zboczeniem i wielkim grzechem, odkrycie takich skłonności u siebie sprawia, iż czują się złymi i zdeprawowanymi ludźmi. Akceptacja własnych skłonności homoseksualnych jest wyjątkowo trudna dla osób głęboko religijnych, dla których zasady Kościoła zawsze były niezmiernie ważne. W zaakceptowaniu swojej orientacji pomaga psychoterapia. Psychoterapeuta poprzez rozmowę z pacjentem, przygotowuje go do przyjęcia prawdy o sobie

Psychoterapia osób homoseksualnych – przygotowanie pacjenta do coming out’u

Choć otoczenie nie zawsze przychylnie traktuje osoby homoseksualne, udawanie przez całe życie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Homoseksualiści nie krzywdzą nikogo, dlatego nie muszą ukrywać się jak przestępcy. Coming out, czyli odkrycie prawdy o swojej orientacji przed otoczeniem, nie jest jednak prosty. Wymaga długiej drogi rozpoczynając od samoakceptacji, a kończąc na zbudowaniu silnego poczucia własnej wartości, którego nie może zniszczyć krytyka i krzywdzące uwagi innych osób. Warto dobrze przygotować się do tego momentu, ponieważ reakcja bliskich może być nieprzewidywalna. Psychoterapia z pewnością ułatwi to szczególne wyznanie. Psychoterapeuta pomaga pacjentowi w dokładnym przemyśleniu strategii coming out’u i ocenieniu gotowości pacjenta do tego kroku, a także w poradzeniu sobie z konsekwencjami tego kroku.

Scroll to Top