Neurologopeda

Neurologopeda zajmuje się diagnozą i terapią różnych postaci zaburzeń jedzenia, języka, mowy i komunikacji. Poprzez stymulację w odpowiedni sposób dla danego problemu, wieku pomaga w budowaniu nowych neuronów oraz jeżeli trzeba uczy Cię jak odwrażliwiać Twoje dziecko.

Wcześniaki

Jeżeli Twoja pociecha przyszła na świat jako wcześniak, pamiętaj, że jest bardziej narażone na brak odruchu ssania i spotkanie z neurologopedą powinno być jak najwcześniej

Kiedy skonsultować się z neurologopedą?

Noworodek rodzi się z naturalną potrzebą pobierania pokarmu, jednak czasem zmaga się z trudnościami. W większości problemy te mijają. Skonsultuj swoje maleństwo z neurologopedą, gdy :

Twoje maleństwo nie ma prawidłowego odruchu ssania.
Podczas karmienia pręży się, a jedzenie sprawia mu wyraźnie trudność
Masz poranione brodawki
Karmienie trwa długo, bo Twoje maleństwo nie ma siły, by pobierać pokarm (zarówno piersią, jak i butelką), ciągle jest głodny i daje o tym znać

Jak wygląda wizyta?

Neurologopeda zrobi z Tobą wywiad, następnie oceni napięcie mięśniowe maluszka, zbada jamę ustną, sprawdzi odruch ssania, czasem poprosi byś nakarmiła swoje maleństwo w jego obecności.

HugCare

Co to jest ankyloglosja?

Jest to skrócenie wędzidełka podjęzykowego, często powodujące powyższe trudności. Jednak nie zawsze, dlatego ocena specjalisty może określić, czy w przypadku Twojego maleństwa zabieg frenotomii (chirurgiczne podcięcie wędzidełka) jest konieczne.

Niemowlęta

W 6 miesiącu życia zaczyna się etap rozszerzania diety u Twojego maluszka, co nie oznacza, że tak musi być. Może być tak, że Twój maluszek potrzebuje więcej czasu. Nie musisz się od razu martwić, ponieważ każdy ma swój indywidualny rozwój. Jednak nauka jedzenia i picia to baza do rozwoju mowy, dlatego warto obserwować postępy.

Kiedy skonsultować niemowlaka z neurologopedą?

Przede wszystkim, gdy coś Cię niepokoi, lub dostrzegasz niżej opisane sytuacje, które warto omówić i przeanalizować:

Twój maluszek próbuje pobierać pokarm, lecz bez względu na konsystencję kończy się wymiotami
Nie akceptuje różnych konsystencji w pokarmie, a podczas jedzenia, gdy w pokarmie wyczuje grudki ksztusi się
Nie potrafi pobrać pokarmu z łyżeczki
Nie akceptuje pokarmu, które należy gryść lub żuć, plując nim, ksztusząc się
Nie bierze jedzenia do ręki, lub mając jedzenie w ręce, nie próbuje go włożyć do ust

Ręka-mózg

Bardzo ważnym elementem funkcjonowania Twojego maluszka w przyszłości jest odwrażliwienie go i ćwiczenie tolerancji dotyku rączki na działanie różnych konsystencji, faktur, przedmiotów o różnych temperaturach. Dlatego od samych narodzin warto zadbać wzmacniając tolerancję. Drugim ważnym etapem jest koordynacja ręka- oko, czyli np. jedzenie rączkami

Rozwój mowy

Nie wprowadzimy Cię w błąd stwierdzeniem, że mowa Twojego dziecka rozwija się poprzez dotyk. Gdy dłonie otrzymują bodźce produktów lepkich, szorstkich, twardych zimnych lub ciepłych aktywizują się odpowiednie punkty prowokując mózg do rozwoju.

mgr Zuzanna Galwas
Logopeda/Neurologopeda/Surdologopeda

Scroll to Top