Oddziały blisko Ciebie: Tarnowskie Góry | Piekary Śląskie | Radzionków I Ruda Śląska
Infolinia: +48 666 950 382
CENTRUM MEDYCZNE HUGCARE
Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Radzionków, Ruda Śląska
Zaświadczenie psychologiczne po terapii
Zaświadczenie WWR: wizyta u neurologa + wydanie zaświadczenia
Zaświadczenie do cesarskiego cięcia wraz z wizytą (psycholog decyduje czy wystarczy jedna wizyta czy potrzeba więcej)
Zaświadczenie do operacji bariatrycznej wraz z wizytą (psycholog decyduje, czy wystarczy jedna wizyta czy potrzeba więcej)
Zaświadczenie do adopcji wraz z wizytą (psycholog decyduje, czy wystarczy jedna wizyta czy potrzeba więcej)
Zaświadczenie do wydłużonego czasu na maturze wraz z wizytą (psycholog decyduje, czy wystarczy jedna wizyta czy potrzeba więcej)
To, jak wydłużyć czas pisania matury, jest przedmiotem zainteresowania wielu osób. Jest to możliwe w określonych przypadkach: dłuższy czas na maturze jest przywilejem dostępnym m.in dla zdających z chorobami przewlekłymi, znajdującymi się w spektrum autyzmu oraz dla tych, którzy w ostatnich miesiącach doświadczyli jakiegoś traumatycznego doświadczenia.
Badania psychologiczne pokazują, iż dodatkowy czas na egzaminie maturalnym pozwala obniżyć poziom stresu i poprawić wyniki, zwłaszcza u osób z trudnościami w koncentracji. To dlatego dostosowanie warunków egzaminu, takie jak wydłużenie czasu, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów wspierania uczniów w pełnym wykorzystaniu ich możliwości.
Choroby i trudności, które uprawniają do specjalnych warunków pisania egzaminu
O tzw. dostosowanie warunków egzaminu do swoich specjalnych potrzeb i trudności– w tym o wydłużenie czasu na egzamin maturalny – mogą starać się maturzyści:
Co istotne, dłuższy czas na maturze to nie jedyne z możliwych uprawnień osób z powyższej listy. Osobom przewlekle chorym lub znajdującym się w trudnej sytuacji, przysługuje nie tylko przedłużanie czasu na maturze: egzamin maturalny mogą zdawać w oddzielnej sali, mogą również uzyskać w trakcie pisania testu wsparcie oddelegowanego nauczyciela (ograniczające się do odczytania treści polecenia przez nauczyciela lub zapisywania przez nauczyciela tego, co podyktuje zdający). Dostosowanie warunków egzaminu różni się w zależności od przypadku również tym, ile minut wyniesie dla danego zdającego dodatkowy czas na maturze. Dla osób w spektrum autyzmu będzie to przykładowo wydłużenie czasu na maturze o 15 minut na egzaminie ustnym i 30 minut na egzaminie pisemnym (poziom podstawowy). Z kolei w przypadku osób słabowidzących lub niewidomych, przewidziane jest najkorzystniejsze wydłużenie czasu: egzamin maturalny może być w ich przypadku wydłużony nawet o 85 minut.
Konkretne informacje, kto i do jakiej formy dodatkowego wsparcia na maturze ma prawo, a także jaka pomoc przysługuje osobom uprawnionym na poszczególnych egzaminach, znajdują się na stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych (OKE) oraz na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).
Od rodzaju trudności zależy również, na jakiej podstawie zdającemu zostanie przyznany dodatkowy czas na maturze.
Przedłużanie czasu na maturze ma na celu przede wszystkim wyrównanie szans edukacyjnych i dedykowane jest osobom, które posiadają:
Ogólne zasady mówią o tym, że dyrektor szkoły powinien powiadomić wszystkich uczniów o możliwościach i zasadach dostosowania warunków pisania matury – jeszcze we wrześniu danego roku szkolnego. Rada pedagogiczna, na podstawie zgłoszonych przez uczniów/rodziców informacji o swoich trudnościach, określa, jacy uczniowie i w jakim zakresie powinni otrzymać wsparcie w trakcie pisania egzaminu. Warto podkreślić, że dostosowanie warunków pisania egzaminu powinno odzwierciedlać potrzeby, jakie uczniowie wykazywali już wcześniej, jeszcze w trakcie roku szkolnego. To oznacza, że jeżeli uczeń ze względu na swój stan zdrowia wymagał np. przedłużenia mu czasu pisania kartkówek lub klasówek, to podobne warunki, w miarę możliwości, powinny być mu stworzone także na czas pisania egzaminu zewnętrznego.
Następnie – najpóźniej w lutym – dyrektor powinien pisemnie powiadomić tych uczniów o możliwościach dostosowania warunków pisania matury do ich trudności, a każdy uczeń (lub rodzic w przypadku osób niepełnoletnich) jest zobowiązany do odpowiedzi na piśmie, czy skorzysta z proponowanej formy wyrównania szans edukacyjnych. Wówczas dyrektor zgłasza wydłużenie czasu egzaminu dojrzałości dla danego maturzysty do właściwej OKE. W sytuacji, gdy w przypadku danego ucznia pojawi się potrzeba dostosowania warunków na maturze w terminie późniejszym, również może on wnieść o uzyskanie stosownej pomocy w trakcie egzaminu, w tym o wydłużony czas na maturze. CKE wskazuje, że w takich okolicznościach należy niezwłocznie powiadomić dyrektora o swojej sytuacji, zaś dyrektor powinien jak najszybciej zgłosić te informacje do okręgowej komisji egzaminacyjnej.
W sytuacji, gdy potrzebujesz zaświadczenia o stanie zdrowia w związku z chorobą przewlekłą, zgłoś się na konsultację z całą posiadaną dokumentacją medyczną lub od psychologa/pedagoga.
Jeżeli potrzebujesz opinii odnośnie doświadczanych zaburzeń adaptacyjnych lub konsekwencji sytuacji kryzysowej, wystarczy, że opowiesz o swojej sytuacji i swoich trudnościach. Aby uzyskać prawo do specjalnych warunków pisania matury, o Twoich problemach musi być również formalnie poinformowany psycholog/pedagog szkolny.
Zaświadczenie zawsze jest wydawane po przyjaznej rozmowie – tak, aby potwierdzić, czy spełniasz warunki do przedłużenia matury opisane w rozporządzeniu.
Piekary Śląskie ul. gen. Maczka 5 II/4
Radzionków ul. Ks. Knosały 61a
Tarnowskie Góry ul. Piastowska 11
REJESTRACJA CZYNNA: PN-PT: 12:00 – 18:00
Telefon: +48 666 950 382
Email: kontakt@hugcare.pl
Rejestracja czynna:
PN-PT : 12.00 – 18.00
Oddziały czynne:
PN-PT : 08.00 – 20.00
Centrum Medyczne HugCare oferuje kompleksowe wsparcie psychologiczne i zdrowotne dla rodzin, łącząc usługi psychologii, terapii, dietetyki oraz fizjoterapii w przyjaznej atmosferze. Zapewniamy holistyczne podejście do zdrowia w Tarnowskich Górach, Piekarach Śląskich, Radzionkowie i Rudzie Śląskiej.
Realizacja SPECTRUM MARKETING | 2025