Oddziały blisko Ciebie:  Tarnowskie Góry  |  Piekary Śląskie  |  Radzionków  I  Ruda Śląska

CENTRUM MEDYCZNE HUGCARE

Tokofobia
Zaświadczenie do cesarskiego cięcia

Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie

UMÓW WIZYTĘ

150 zł

Zaświadczenie psychologiczne po terapii

350 zł

Zaświadczenie WWR: wizyta u neurologa + wydanie zaświadczenia

280 zł

Zaświadczenie do cesarskiego cięcia wraz z wizytą (psycholog decyduje czy wystarczy jedna wizyta czy potrzeba więcej)

280 zł

Zaświadczenie do operacji bariatrycznej wraz z wizytą (psycholog decyduje, czy wystarczy jedna wizyta czy potrzeba więcej)

280 zł

Zaświadczenie do adopcji wraz z wizytą (psycholog decyduje, czy wystarczy jedna wizyta czy potrzeba więcej)

280 zł

Zaświadczenie do wydłużonego czasu na maturze wraz z wizytą (psycholog decyduje, czy wystarczy jedna wizyta czy potrzeba więcej)

Zaświadczenia cennik:

Tokofobia- paniczny lęk w ciąży


Okres ciąży i porodu to dla kobiety czas szczególny, a przygotowanie do macierzyństwa może wywoływać uczucie niepokoju i strachu – całkowicie normalną i Naturalną reakcję. Jednak u części kobiet, ten specyficzny stan fizjologiczny lub sama myśl o zajściu w ciążę może wywoływać ekstremalny, paniczny lęk zwany tokofobią.

 

Tokofobia, czyli silny lęk przed porodem, to realny problem, który może znacząco wpływać na zdrowie psychiczne przyszłej mamy – w Centrum Medycznym HugCare rozumiemy Twoje obawy i zapewniamy wsparcie psychologiczne oraz możliwość uzyskania zaświadczenia do porodu na żądanie (cesarskiego cięcia). Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby i otrzymać pełną opiekę dostosowaną do Twojej sytuacji.

Silny lęk przed porodem


Większość kobiet oczekujących dziecka odczuwa lub może odczuwać – obok radości – mnóstwo innych emocji. Towarzyszące uczucie niepokoju, obawy dotyczące ciąży i porodu są całkowicie naturalną reakcją, zwłaszcza, że ciąża to czas wielkich zmian pod względem adaptacyjnym: anatomicznym, fizjologicznym i emocjonalnym.

 

Objawy tokofobii


Głównym objawem tokofobii jest strach przed porodem, który może rozwinąć się na skutek traumatycznych przeżyć. Zaburzenie lękowe występuje u kobiet, które w przeszłości rodziły, a wydarzenia z sali porodowej odcisnęły piętno na psychice ciężarnej (ból i dyskomfort podczas porodu, komplikacje podczas akcji porodowej, urodzenie chorego lub martwego dziecka).
Wśród Pacjentek mających traumatyczne wspomnienia z poprzednich ciąż, strach przed kolejną ciążą i porodem (zwłaszcza po komplikacji porodu naturalnego) sprzyja utrzymaniu się przeświadczenia, że przed fizycznym bólem i ryzykiem utraty zdrowia (a nawet życia) może uchronić wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę zaświadczenie do wykonania cesarskiego cięcia.
Tokofobia dotyka również kobiety, u których w przeszłości wystąpiły lub nie zostały zdiagnozowane (poprawnie) symptomy zaburzeń natury depresyjnej – zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania związanych z połogiem, które zaczynają się w ciągu pierwszych sześciu tygodni od porodu (tzw. Depresja poporodowa).

Z danych statystycznych wynika, że w ostatnich latach odnotowuje się znaczny wzrost pozapołożniczych wskazań do zabiegu cięcia cesarskiego. Jednym z powodów jest właśnie rosnąca liczba Pacjentek ze zdiagnozowaną tokofobią – w latach 2014-2018 było to ponad 26% kobiet rodzących, wśród których znajdowało się aż 75% pierworódek z tym wskazaniem.
Tokofobia to skrajny lęk przed ciążą i porodem, który może dotykać około 6-10 % kobiet. Niepewność, strach i niepokój towarzyszący kobiecie w okresie przed porodem jest jak najbardziej zrozumiały, a stan ten w szczególności dotyczy pierworódek i kobiet mających za sobą trudne doświadczenia związane okresem okołoporodowym.
Patologiczny strach towarzyszący tokofobii, obawa przed porodem, lęk przed bólem i chęć jego uniknięcia sprawiają, że coraz więcej kobiet decyduje się na cesarskie cięcie zamiast porodu waginalnego (tzw. cięcie cesarskie na żądanie). Decyzja ta argumentowana jest również subiektywnie odczuwanym, wyższym bezpieczeństwem własnym oraz dziecka, oraz niższym ryzykiem komplikacji. Lęk przed porodem to przede wszystkim strach przed bólem.
Planowany poród drogą cesarskiego cięcia zwiększa komfort psychiczny Pacjentki, u której poziom nasilonego lęku uniemożliwia normalne funkcjonowanie w trakcie ciąży (lęk przed zakończeniem ciąży bolesnym porodem naturalnym).
Z medycznego punktu widzenia, zabieg chirurgiczny polega na naruszeniu tkanek (powłok brzusznych oraz macicy) w celu wydobycia dziecka i choć tym samym zmniejsza się dolegliwości bólowe, które są przypisane porodowi siłami natury, cesarskie cięcie tak jak każda ingerencja chirurgiczna obarczona jest pewnym ryzykiem.

psycholog dla kobiet w ciąży na Śląsku - leczenie tokofobii


W wielu sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest umożliwienie cierpiącej kobiecie urodzenia dziecka przez cesarskie cięcie. Nasi lekarze psychiatrzy wystawiają zaświadczenia o rozpoznaniu tokofobii, która jest dla ginekologa-położnika poważnym wskazaniem do skierowania ciężarnej do porodu poprzez cesarskie cięcie. Silny stres i strach mogą bowiem doprowadzić do niezamierzonego braku współpracy ciężarnej z personelem medycznym podczas porodu naturalnego. Taka sytuacja jest zaś potencjalnie niebezpieczna zarówno dla rodzącej kobiety, jak i jej dziecka.
W naszym społeczeństwie tokofobia pozostaje niestety tematem tabu. Niektórzy traktują ten problem jako „wymysł” kobiety spowodowany huśtawką hormonalną. W poważnym traktowaniu tokofobii nie pomaga brak sprecyzowanych kryteriów diagnostycznych. Z tego względu część lekarzy nie podchodzi do trudności ciężarnych z właściwym wyczuciem. Potrzeba wiele delikatności i taktu, by zrozumieć cierpienie kobiety, która pomimo pragnienia posiadania dziecka panicznie boi się porodu. Najważniejszą formą leczenia tokofobii jest psychoterapia. Zapytaj też psychiatrę o taką możliwość pomocy dla siebie.

Anna Janicka-Konik

MGR PSYCHOLOGII

Dwa słowa od siebie

 

Jestem psychologiem oraz psychotraumatologiem, absolwentką Akademii Górnośląskiej. Wybrałam specjalność kliniczną ponieważ interesuje mnie praca z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia osobowości, lękowe, depresyjne. W kręgu moich zainteresowań leży również praca z traumą. Rozpoczęłam kurs terapii schematów. Pracuję z młodzieżą i osobami dorosłymi. W gabinecie najważniejsza jest dla mnie relacja z pacjentem oparta na wzajemnym szacunku i zaufaniu. 
Prywatnie jestem mamą dwóch synów, nałogowo czytam książki, lubię też dobre kino.

Gdzie skorzystasz z usług?

Super moce:

 

Psychoterapeuta, Psychotraumatolog, Terapeuta złości, Psycholog dziecięcy, Psycholog dla młodzieży, Psycholog dla osób dorosłych, Terapia depresji, Terapia po leczeniu onkologicznym

PIEKARY ŚLĄSKIE
UL. GEN. MACZKA 5 II/4

TARNOWSKIE GÓRY
UL. PIASTOWSKA 11

psycholog

Administratorem danych osobowych jest Centrum Medyczne HugCare Sp. z o.o ul. Piastowska 11, 42-600 Tarnowskie Góry. Dane są przetwarzane zgodnie z  Polityką Prywatności.
closeup photography pink and white petaled flower

Umów wizytę w sprawie zaświadczenia do cesarskiego cięcia w Centrum Medycznym HugCare

Piekary Śląskie ul. gen. Maczka 5 II/4

Tarnowskie Góry ul. Piastowska 11

REJESTRACJA CZYNNA: PN-PT: 12:00 – 18:00

REJESTRACJA ONLINE 24/7

Imię i nazwisko
Email
Numer telefonu
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Form sent successfully. Thank you.
Please fill all required fields!

Kontakt:

 

Telefon: +48 666 950 382

 

Email: kontakt@hugcare.pl

 

Rejestracja czynna:
PN-PT : 12.00 – 18.00

Oddziały czynne:
PN-PT : 08.00 – 20.00

Oddziały HugCare:

Centrum Medyczne HugCare oferuje kompleksowe wsparcie psychologiczne i zdrowotne dla rodzin, łącząc usługi psychologii, terapii, dietetyki oraz fizjoterapii w przyjaznej atmosferze. Zapewniamy holistyczne podejście do zdrowia w Tarnowskich Górach, Piekarach Śląskich, Radzionkowie i Rudzie Śląskiej.

Realizacja SPECTRUM MARKETING | 2025