Matura
Zaświadczenia o wydłużeniu czasu na egzaminie
Wydłużenie czasu na maturze
To, jak wydłużyć czas pisania matury, jest przedmiotem zainteresowania wielu osób. Jest to możliwe w określonych przypadkach: dłuższy czas na maturze jest przywilejem dostępnym m.in dla zdających z chorobami przewlekłymi, znajdującymi się w spektrum autyzmu oraz dla tych, którzy w ostatnich miesiącach doświadczyli jakiegoś traumatycznego doświadczenia.
Wydłużony czas egzaminu – kto może się ubiegać?
Choroby i trudności, które uprawniają do specjalnych warunków pisania egzaminu
O tzw. dostosowanie warunków egzaminu do swoich specjalnych potrzeb i trudności– w tym o wydłużenie czasu na egzamin maturalny – mogą starać się maturzyści:
Co istotne, dłuższy czas na maturze to nie jedyne z możliwych uprawnień osób z powyższej listy. Osobom przewlekle chorym lub znajdującym się w trudnej sytuacji, przysługuje nie tylko przedłużanie czasu na maturze: egzamin maturalny mogą zdawać w oddzielnej sali, mogą również uzyskać w trakcie pisania testu wsparcie oddelegowanego nauczyciela (ograniczające się do odczytania treści polecenia przez nauczyciela lub zapisywania przez nauczyciela tego, co podyktuje zdający). Dostosowanie warunków egzaminu różni się w zależności od przypadku również tym, ile minut wyniesie dla danego zdającego dodatkowy czas na maturze. Dla osób w spektrum autyzmu będzie to przykładowo wydłużenie czasu na maturze o 15 minut na egzaminie ustnym i 30 minut na egzaminie pisemnym (poziom podstawowy). Z kolei w przypadku osób słabowidzących lub niewidomych, przewidziane jest najkorzystniejsze wydłużenie czasu: egzamin maturalny może być w ich przypadku wydłużony nawet o 85 minut.
Konkretne informacje, kto i do jakiej formy dodatkowego wsparcia na maturze ma prawo, a także jaka pomoc przysługuje osobom uprawnionym na poszczególnych egzaminach, znajdują się na stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych (OKE) oraz na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).
Dodatkowy czas na maturze – zaświadczenie a orzeczenie
Od rodzaju trudności zależy również, na jakiej podstawie zdającemu zostanie przyznany dodatkowy czas na maturze.
Przedłużanie czasu na maturze ma na celu przede wszystkim wyrównanie szans edukacyjnych i dedykowane jest osobom, które posiadają:
Terminy i procedury – jak wydłużyć czas pisania matury krok po kroku
Ogólne zasady mówią o tym, że dyrektor szkoły powinien powiadomić wszystkich uczniów o możliwościach i zasadach dostosowania warunków pisania matury – jeszcze we wrześniu danego roku szkolnego. Rada pedagogiczna, na podstawie zgłoszonych przez uczniów/rodziców informacji o swoich trudnościach, określa, jacy uczniowie i w jakim zakresie powinni otrzymać wsparcie w trakcie pisania egzaminu. Warto podkreślić, że dostosowanie warunków pisania egzaminu powinno odzwierciedlać potrzeby, jakie uczniowie wykazywali już wcześniej, jeszcze w trakcie roku szkolnego. To oznacza, że jeżeli uczeń ze względu na swój stan zdrowia wymagał np. przedłużenia mu czasu pisania kartkówek lub klasówek, to podobne warunki, w miarę możliwości, powinny być mu stworzone także na czas pisania egzaminu zewnętrznego.
Następnie – najpóźniej w lutym – dyrektor powinien pisemnie powiadomić tych uczniów o możliwościach dostosowania warunków pisania matury do ich trudności, a każdy uczeń (lub rodzic w przypadku osób niepełnoletnich) jest zobowiązany do odpowiedzi na piśmie, czy skorzysta z proponowanej formy wyrównania szans edukacyjnych. Wówczas dyrektor zgłasza wydłużenie czasu egzaminu dojrzałości dla danego maturzysty do właściwej OKE. W sytuacji, gdy w przypadku danego ucznia pojawi się potrzeba dostosowania warunków na maturze w terminie późniejszym, również może on wnieść o uzyskanie stosownej pomocy w trakcie egzaminu, w tym o wydłużony czas na maturze. CKE wskazuje, że w takich okolicznościach należy niezwłocznie powiadomić dyrektora o swojej sytuacji, zaś dyrektor powinien jak najszybciej zgłosić te informacje do okręgowej komisji egzaminacyjnej.
Umów wizytę i uzyskaj wydłużenie czasu na maturze
W sytuacji, gdy potrzebujesz zaświadczenia o stanie zdrowia w związku z chorobą przewlekłą, zgłoś się na konsultację z całą posiadaną dokumentacją medyczną lub od psychologa/pedagoga.
Jeżeli potrzebujesz opinii odnośnie doświadczanych zaburzeń adaptacyjnych lub konsekwencji sytuacji kryzysowej, wystarczy, że opowiesz o swojej sytuacji i swoich trudnościach. Aby uzyskać prawo do specjalnych warunków pisania matury, o Twoich problemach musi być również formalnie poinformowany psycholog/pedagog szkolny.
Zaświadczenie zawsze jest wydawane po przyjaznej rozmowie – tak, aby potwierdzić, czy spełniasz warunki do przedłużenia matury opisane w rozporządzeniu.