Dietetyk dla wegetarian/wegan

wsparcie żywieniowe dla wegetarian oraz wegan

mgr Natalia Kuczka

Dietetyk Kliniczny
Dietetyk pediatryczny
Dietetyk dla wegetarian/wegan

Dieta dla wegetarian/wegan

Prawidłowo skomponowana, urozmaicona dieta wegetariańska i wegańska może być właściwym sposobem odżywiania na każdym etapie życia. Jednak, aby zminimalizować ryzyko niedoborów wynikających z eliminacji produktów pochodzenia zwierzęcego warto mieć podstawową wiedzę żywieniową. Skorzystaj z pomocy dietetyka przy układaniu jadłospisu.

Weganizm i wegetarianizm to styl życia

Przejście na dietę wegetariańską lub wegańską może wynikać z wielu różnych powodów począwszy od etycznych na zdrowotnych skończywszy. Jesteśmy poradnią dietetyczną przyjazną osobom na diecie bezmięsnej, nie kwestionujemy jej zasadności, nie ingerujemy w osobiste wybory. Dieta wegańska i wegetariańską mają wiele zalet, zmniejszają ryzyko chorób cywilizacyjnych i otyłości, wydłużają życie. Oba sposoby żywienia mają też swoje wady – mogą prowadzić do niedoborów żywieniowych i wynikających z nich problemów zdrowotnych.

Jak przejść na dietę wegańską lub wegetariańską?

Przejście na dietę wegetariańską wymaga wprowadzenia kilku nowych, nietypowych produktów żywnościowych bogatych w składniki odżywcze kluczowe na diecie wegańskiej. Bardzo ważne jest także nauczenie się alternatywnych sposobów przygotowywania popularnych dań. To wszystko wymaga czasu i cierpliwości. Nie można tak po prostu odstawić produktów zwierzęcych nie planując nic w zamian.

Dieta wegańska obecnie jest jedną z najczęściej stosowanych. Eliminuje się spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego, jak również nabiał, jaja i miód. Spożywa się tylko i wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego.

Weganizm opiera swój jadłospis głównie na warzywach strączkowych jako substytut mięsa. Różnice między weganizmem a wegetarianizmem polegają na całkowitych ograniczeniach spożycia ryb, owoców morza czy nabiału. Typowa dieta wegetariańska nie wyklucza ich i bazuje na produktach pochodzenia zwierzęcego.

Czemu decydujemy się na dietę wegańską?

Weganizm to poniekąd styl życia. Wiele osób zastanawia się nad zmianą dotychczasowego żywienia na dietę wegańską. Powodów przejścia na dietę jest wiele. Kuchnia roślinna potrafi być inspirująca oraz korzystna pod wieloma względami. W ostatnich latach można zauważyć, że weganie opanowali świat. Chęć polepszenia swojego stanu zdrowia, samopoczucia oraz popularny zdrowy styl życia zadecydowały o zmianach żywieniowych wielu ludzi. Wprowadzanie diety roślinnej, obfitującej w warzywa i owoce, które są dobrym źródłem witamin, składników odżywczych ( antyoksydantów i fitoestrogenów) może przyczyniać się wsparcia organizmu w walce z dolegliwościami.

Dieta wegańska- 5 istotnych zaleceń od dietetyka

Przede wszystkim różnorodność. Zadbaj o to by w twoim codziennym menu znajdowały się produkty wysoko odżywcze, dzięki temu dostarczasz organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dieta wegańska powinna być dostosowana pod Twój styl życia, nie powinna być nudna. Oprócz tego, że posiłki są zdrowe powinni być dla Ciebie smaczne.
W swój jadłospis włącz produkty o niskim indeksie glikemicznym, np. produkty zbożowe, kasze, pełne ziarna, rośliny strączkowe, owoce. Umożliwi Ci to utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi i dostarczysz dzienną porcję błonnika.
Unikaj produktów wysokoprzetworzonych przeznaczonych dla wegan, zadbaj o zaspokojenie zapotrzebowania na zdrowe kwasy tłuszczowe omega. Wybieraj zdrowo, postaw na oliwę z oliwek, olej rzepakowy, siemię lniane, orzechy czy awokado.
Dietetycy zalecają by na diecie roślinnej jeść dzienną porcję warzyw zielonych, które zawierają między innymi wapń, żelazo, kwas foliowy, cynk.
Rozważ dodatkową suplementację. Wegetarianie i weganie wykluczając mięso ze swojej diety są narażeni na mnóstwo niedoborów. Suplementacja witamin z grupy b, witamina D3, kwasy tłuszczowe DHA, EPA powinna być obowiązkowa w diecie roślinnej.

Dieta wegetariańska- dlaczego ważne są konsultacje dietetyczne?

Przechodząc samodzielnie na dietę roślinną, wprowadzenie restrykcji eliminacyjnej może okazać się niekorzystne dla zdrowia. Głównym powodem jest złe zbilansowanie składników. Długotrwałe niedostarczanie witamin i składników mineralnych może skutkować zagrożeniami dla zdrowia. Najczęściej występujące konsekwencje to:

Zaburzenia odżywiania
Anemia, osteoporoza
Zaburzenia cyklu owulacyjnego
Niedowaga

Odpowiednio dopasowana dieta wegańska ma wiele zalet i może przyczynić się do zwalczenia otyłości, zapobiec cukrzycy typu 2. Dzięki niej możemy utrzymać niski poziom cholesterolu w organizmie. Uważa się, że wegetarianie są mniej podatni na choroby serca. Jednak dietetycy zalecają by decydując się dietę wegańską bądź dietę wegetariańską najlepszym rozwiązaniem będzie stopniowe wprowadzanie zmian żywieniowych.

Wegański dietetyk – śląsk – skorzystaj z pomocy

Dieta roślinna należy do diet wymagających pod względem wiedzy w zakresie odżywiania. Dobre dopasowanie jadłospisu do osoby to połowa sukcesu.

Czy wiesz, że…

Odpowiednie zbilansowanie diety wegańskiej może znacząco poprawić poziom energii, stan skóry, a nawet zredukować stany zapalne w organizmie – ale wymaga precyzyjnego doboru składników? Na przykład dopasowanie odpowiednich źródeł białka, tłuszczów omega-3 i biodostępnych form żelaza to klucz do osiągnięcia tych efektów. Nasza dietetyk specjalizująca się w diecie wegańskiej pomoże Ci zoptymalizować Twój jadłospis tak, byś mógł cieszyć się pełnią zdrowia i efektami, które trudno osiągnąć samodzielnie!

UMÓW WIZYTĘ

Scroll to Top