Adopcja
Zaświadczenie od psychologa potrzebne do procedury adopcyjnej
Adopcja – droga do budowania rodziny
Decyzja o adopcji to niezwykle ważny krok, który otwiera nowe możliwości zarówno dla dziecka, jak i rodziców adopcyjnych. To akt miłości, odwagi i odpowiedzialności, który zmienia życie na lepsze. W procedurze adopcyjnej, oprócz formalności prawnych, kluczowe jest także dobrostan psychiczny przyszłych rodziców. W Centrum Medycznym HugCare oferujemy profesjonalne wsparcie psychologiczne oraz wydawanie zaświadczeń wymaganych w procesie adopcji. Naszym celem jest, aby każdy krok tej wyjątkowej podróży przebiegał w atmosferze zrozumienia i troski.
Jak adoptować dziecko?
Adopcja dziecka – czy to kilkuletniego, czy adopcja niemowlaka – jest procesem, który wiedzie przez liczne formalności i konieczność spełnienia określonych wymogów. Cały proces trwa minimum rok (w wyjątkowych sytuacjach bywa przyśpieszany – np. wtedy, gdy planowana jest adopcja niemowlaka, aby maleństwo jak najszybciej trafiło do kochającego domu i by zminimalizować wpływ przebywania w placówce opiekuńczej na jego dalsze życie).
Odpowiedź na pytanie “jak adoptować dziecko” jest złożona.
Sam proces adopcyjny jest łatwo zapoczątkować: wystarczy udać się do ośrodka adopcyjnego i zarejestrować się jako kandydat na rodzica. Właściwą drogę do adopcji dziecka początkuje z reguły wizyta pracownika socjalnego u przyszłych rodziców, oraz ich rozmowa z kilkuosobową komisją kwalifikacyjną. W jej trakcie ocenia się, czy w sytuacji życiowej i materialnej kandydata/kandydatów na rodziców jest możliwa adopcja. Definicja obowiązująca w Polsce mówi, że przyszli opiekunowie muszą mieć stałe źródło dochodów i odpowiednie warunki materialno-mieszkaniowe, a także być ludźmi dojrzałymi emocjonalnie, którzy będą w stanie zaspokajać złożone potrzeby dziecka po trudnych przeżyciach. Ponadto, jeśli adopcja dziecka jest planowana przez parę, to staż ich związku powinien wynosić minimalnie 5 lat. Jeśli kryteria te są spełnione, a kwalifikacja wypadnie pozytywnie, komisja wydaje pozytywną opinię, czyli kluczowe i niezbędne zaświadczenie do adopcji dziecka.
Nie ma restrykcyjnych wytycznych, które określałyby, od ilu lat można adoptować dziecko: prawo mówi po prostu, że adopcyjni rodzice muszą być pełnoletni. Co jednak ważniejsze – jednocześnie nie mogą być starsi od adoptowanego dziecka więcej, niż 40 lat. Oznacza to, że w przypadku osób po 40. nie jest możliwa adopcja niemowlaka ani malutkich dzieci. Polskie prawo dopuszcza także przysposobienie wyłącznie małoletnich: adopcja dziecka jest możliwa od urodzenia aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. W naszym kraju nie jest możliwa prawna adopcja dziecka dorosłego.
Jakie są rodzaje adopcji?
Adopcja – lista niezbędnych dokumentów
Po przejściu przez kwalifikację, przyszli rodzice adopcyjni muszą “zebrać” pozostałe opinie i zaświadczenia. Przed tym, jak zostaniecie Państwo zapoznani z przyszłym synem lub córką i rozpocznie się “właściwa” adopcja dziecka, dokumenty muszą zostać złożone w ośrodku adopcyjnym.
Lista formalności niezbędnych do przysposobienia może się nieco różnić w zależności od charakteru placówki, w której odbywa się adopcja dziecka – zaświadczenie od proboszcza lub zaprzyjaźnionego księdza jest na przykład wymagane wyłącznie w ośrodkach katolickich. Każdy ośrodek wymaga natomiast takich dokumentów, jak:
Niezależnie od wybranego modelu adopcji zawsze wymagane jest także zaświadczenie do adopcji dziecka z poradni zdrowia psychicznego– potwierdzające, że kandydat na rodzica jest zdrowy/a i stabilny/a psychicznie.
W naszej placówce psycholog po spotkaniach z przyszłymi rodzicami może wystawić zaświadczenie, ale także wesprzeć Państwa w tej drodze do stworzenia rodziny.